Q Meet i Nyköping för kvinnliga IT-studenter
Q Meet • Nyköping • 20 oktober 2022
Är du kvinna och studerar systemutveckling på Campus Nyköping? Då är du varmt välkommen till oss på Consid i Nyköping torsdagen den 20 oktober 2022 för att umgås, nätverka och höra vad vi kan göra för dig som student.
20 oktober 2022
17:30
Consid Nyköping
Varmt välkommen på Q Meet med Q by Consid för kvinnliga IT-studenter i Nyköping!
Consid slår upp dörrarna för kvinnliga studenter, som studerar systemutveckling på Campus Nyköping, till vårt kontor för mingel, nätverkande och höra mer om hur vi jobbar på Consid.
När, var och hur?
När: Den 20 oktober kl. 17:30 och framåt
Var: Consid Nyköping, Östra storgatan 3
Hur: Vi bjuder på goda snittar och dryck, umgänge och inspiration
Vad händer under kvällen?
En kväll för dig som är IT-student och vill veta mer om vilka vi på Consid är, mingla, nätverka och äta tillsammans. Tanken för kvällen kommer vara att du som student får träffa oss kvinnor på Consid i Nyköping som jobbar i branschen och få höra mer om de roller och projekt som finns och hur en arbetsdag skulle kunna se ut.
Det kommer finnas något gott att äta och dricka under kvällen samt chansen att möta flera av våra medarbetare som gärna svarar på frågor och kan berätta mer om Consid.
Få möjligheten att lär känna oss som arbetsgivare, hur vi arbetar med nyexaminerade talanger och ta reda på vilka möjligheter vi på Consid kan erbjuda dig. Vi kommer berätta om oss, möjligheter till examensarbete, traineeprogram, och IT-branschen i stort.
Anmälan
Anmäl dig gärna via formuläret nedan senast den 13 oktober 2022. Vi har ett begränsat antal platser och tillämpar först till kvarn-principen.
Vi ser fram emot att träffa dig och ha en härlig kväll tillsammans!
Om Q by Consid
Q by Consid [tidigare Q Rendezvous] är Consids community för jämställdhet – en plattform genom vilken vi verkar för en ökad jämställdhet inom techbranschen. Detta genom initiativen Q Community, Q Meet, Q Mentoria & eQualizer, samt att driva opinion inom ämnet i branschen och i samhället. Läs mer om Q by Consid och bli en del av vårt digitala community.
Anmäl dig till eventet Q Meet för kvinnliga IT-studenter i Nyköping
Anmälan är nu stängd för detta event
Läs mer om Consid

Consid störst i Sverige på offentlig upphandling
2023-01-26It- och kommunikationsföretaget Consid vinner flest offentliga upphandlingar av it-tjänster i Sverige. Drygt 400 it-företag tilldelas kontrakt eller ramavtal årligen och enligt Upphandlingsmyndigheten har Consid tagit hem flest upphandlingar. För 2021 handlade det om 28 stycken.

Varumärkesveteranen Jonas Ydkvist ny vd för Paradigm
2023-01-23I slutet av januari återvänder ett välkänt ansikte till Paradigm när den prisbelönta varumärkesbyrån topprekryterar Jonas Ydkvist som ny vd. Jonas Ydkvist representerar en stark vision och har ett brinnande engagemang för att sätta både varumärkesfrågan och Paradigm ännu tydligare på kartan. I ett samtal berättar han om hur ett starkt varumärke påverkar försäljning, lönsamhet och lojalitet.

Consid vinner ramavtal med HallandsHamnar
2023-01-20HallandsHamnar storsatsar på hållbarhet och anlitar samtidigt Consid, Sveriges ledande it- och kommunikationsbolag, att ansvara för företagets kommunikationsarbete. Avtalet löper över fyra år där Consid kommer att bistå med att öka kännedomen om HallandsHamnars verksamhet i både Varberg och Halmstad.

Positiva reaktioner på Mjölby kommuns nya webb
2023-01-19Mjölby kommun har sjösatt sin nya webb, mjolby.se. Ambitionen är att besökarna snabbt ska kunna hitta information och utföra sina ärenden.