Social Media Specialist

Senior / Sverige

Vill du utmanas och testa dina professionella gränser? Är du expert på sociala medier och vill lyfta ett av Nordens ledande techbolag och dess erbjudande ytterligare?

På Consid får du möjlighet att axla den där rollen som utvecklar och utmanar, samtidigt som du blir en del i en fantastisk intern kultur och gemenskap. 

 

Följ med på Consids expansion!

Vi söker en senior

Social Media Specialist

Som viktig del av Consids specialistteam inom digital marknadsföring kommer du att ansvara för att generera relevant och effektiv betald och organisk trafik, skapa och rådge kring content samt analysera och bidra med specialistkunskap för Consids kunder inom området social. Rollen ingår i ett team av webbanalytiker & sökmotorspecialister med hög senioritet, och du kommer även arbeta nära och tillsammans med många roller inom Consid Communications ca 120 konsulter inom kommunikation & marknadsföring.

Den kollega vi letar efter

  • Minst 3-5 års erfarenhet av social marketing från konsult eller kundsidan, minst på nationell nivå.
  • Högskoleutbildning eller motsvarande i digital marketing eller relevant motsvarande arbetserfarenhet.
  • Analytisk och har gott logiskt tänkande.
  • Självgående, proaktiv och vågar ta egna initiativ.
  • En god kommunikatör och kollega internt och externt.
  • Djup kunskap inom organisk och betald social, tracking och analys.
  • Brinner för kundupplevelse och har ett insiktsdrivet arbetssätt.
  • Du har erfarenhet från framgångsrika större social-kampanjer och projekt, med gedigen erfarenhet från kund eller byråsidan.
  • Du har förståelse för inte bara ditt eget expertområde, utan även övergripande marknadsföring och socials del i en medieplan.
  • Du är van vid simultana projekt och kan driva dessa från start till mål i samarbete med SEO/SEM-specialister, webbanalytiker och kommunikationsstrateger i de team du kommer arbeta med.
  • Du talar och skriver flytande svenska och engelska.

Arbetsbeskrivning

  • Planera, genomföra och analysera digitala marknadsföringsinsatser, med fokus på social.
  • Dagliga uppgifter inkluderar campaign management, A/B-testning, bid- och budgetmanagement samt optimering och analys.
  • Du kommer med stöd av digitala strateger och av övriga byrå-funktioner ansvara för uppsättning, optimering och analys av paid social inom de för kunduppdragen relevanta plattformarna.
  • Löpande rapportering av relevanta KPI:er och övergripande performance-siffror till de kunder du arbetar för.
  • Till viss del eget content-skapande och/eller synk med kreatörer och designers.
  • I rollen kommer du uppleva mycket ägandeskap och frihet i ditt dagliga arbete.

 

Är du intresserad av att höra mer?

Då är det bara att skicka in ditt CV eller din LinkedIn-profil, så tar vi kontakt med dig så snart som möjligt! Vi ser fram emot att höra från dig!

Ansök direkt

Hitta din lokala kontaktperson

Välj stad och hitta rätt kontaktperson att prata mer om denna tjänst med.

Namn Namnsson

Rekryterare

fornamn.efternamn@consid.se 0701234567

Marika Bråson

Rekrytering Stockholm

marika.brason@consid.se 070-875 25 17

Goran Nikolic

Rekrytering Region Syd

goran.nikolic@consid.se 070-859 25 94

Tanja Alilovic

Rekrytering Helsingborg

tanja.alilovic@consid.se 073-328 97 69

Rebecka Ellis

Rekrytering Jönköping

rebecka.ellis@consid.se 073-759 66 22

Tobias Magnusson

Rekrytering Småland, Blekinge & Halland

tobias.magnusson@consid.se 070-757 28 71

Nils Baehre

Rekrytering Gävle & Sundsvall

nils.baehre@consid.se 073-389 62 36

Linda Glans

Rekrytering Göteborg

linda.glans@consid.se 070-970 96 58

Nora Stenberg

Rekrytering

nora.stenberg@consid.se 070 971 96 86

Oskar Fredlander

Rekrytering Uppsala

oskar.fredlander@consid.se 073-385 99 17

Inna Nikichina

Rekrytering Nyköping

inna.nikichina@consid.se 076-262 89 62

Andreas Oxelgren

Rekrytering Linköping

andreas.oxelgren@consid.se 076-894 73 82

Samuel Löfgren

Rekrytering Norrköping

samuel.lofgren@consid.se 072-396 69 82

Anna Johansson

Rekrytering Västerås & Eskilstuna

anna.johansson@consid.se 0708-91 05 98

Diana Kalfas

Rekrytering Karlstad

diana.kalfas@consid.se 070-607 32 55

Fler jobb på Consid just nu