Pressmeddelande - 24 jan 2022
Considkund nominerad till Sveriges bästa intranät
PRESSMEDDELANDE 2022-01-24
Industrihandelsföretaget Alligos intranät har nominerats till Sveriges bästa intranät av Web Service Award. Det är Consid som levererar Alligos intranät.

-Det är så roligt att Alligos intranät uppmärksammas på det här sättet och vi är stolta över lösningen som vi har byggt tillsammans med dem, säger Alexander Gustafsson, affärsutvecklingsansvarig för Sitevision på Consid.
I över 20 år har Web Service Award undersökt vilka webbplatser och intranät svenskarna är mest nöjda med. De som har fått högst resultat av besökarna blir nominerade till Web Service Award – utmärkelserna till Sveriges bästa webbplatser och intranät. Undersökningen är den största i sitt slag i Sverige idag.
Året som gått har i hög grad präglats av den pågående pandemin. Web Service Awards undersökning visar att webb och intranätansvariga har haft en större arbetsbelastning, samtidigt som kraven från användarna har ökat. En av de viktigaste frågorna under det gångna året har varit ”hittbarheten”, enligt undersökningen. Ett annat intressant resultat är att det visar sig att var sjätte planerad förändring av webbplatserna och intranäten har stoppats på grund av Covid-19.
Den 26 januari 2022 utses vinnarna i Sveriges bästa webbplatser och intranät. 15 företag, organisationer och myndigheter är nominerade i fyra kategorier.

Nathalie Besèr
Kommunikationschef och Hållbarhetsansvarig
nathalie.beser@consid.se 073-056 70 30 Read MoreVill du veta mer?
Hör av dig
Ta del av fler nyheter

Bilprovningen väljer Consid som digitaliseringspartner
2022-05-24När Bilprovningen nu söker en partner för att intensifiera arbetet med att digitalisera kundresan föll valet på Consid. Målsättningen är att fortsatt vara kundernas förstahandsval på fordonsbesiktningsmarknaden.

Ny chef för Consid i Gävle
2022-05-20It- och kommunikationsföretaget Consid expanderar kraftigt i Gävle. De närmaste två åren förväntas satsningen ge ett 40-tal nya arbetstillfällen. Skutskärbon Therese Murdock är Consids nye kontorsansvarige i Gävle och den som ska leda satsningen.

Rekordstart för Consid i Norge
2022-05-18Etableringen av Consid i Norge har fått en rekordstart. På några få månader har företaget anställt ett 20-tal personer, skaffat nytt kontor och ingått avtal med ett 15-tal kunder.

Consid Karlstad först att anställa studentambassadör
2022-05-18It-konsultbolaget Consid växer i rekordfart. För att locka unga talanger till bolaget anställer Karlstadkontoret nu en studentambassadör.