Pressmeddelande - 01 jun 2022
Sam fixade webben
PRESSMEDDELANDE 2022-06-01
Sundsvall.se har fått ett helt nytt utseende och ny funktionalitet. En av huvudkaraktärerna bakom arbetet är Sam. Han är en robot.
Lina Lidfors, projektledare på Consid.
-Sam har gjort ett superjobb tillsammans med alla redaktörer. Nära 90 procent av webbplatsens innehåll populerades med hjälp av Sam, säger Lina Lidfors på Consid och en av projektledarna bakom nya sundsvall.se.
Mängden data var som skulle flyttas från den gamla plattformen till den nya var enorm. Det handlade om 2 400 webbsidor och nära 4 000 bilder. Den ursprungliga tanken var att flytta innehållet manuellt, något som hade tagit upp till tio månader.
– På bara tre veckor var överföringen klar. Något som annars hade tagit sju till tio månader. Roboten hade rätt till 90 procent, resten fick vi fixa med handpåläggning, säger Erika Olofsson, som är systemförvaltare på kommunen.
Kommunen har tidigare utvecklat robotar som automatiskt hanterar olika repetitiva moment som exempelvis semesterväxling och elevresor. Uppdraget att ta fram Sam gick till utvecklarna Claes Nyborg och Maja Nyman på avdelningen för digital transformation på kommunstyrelsekontoret.
-Vi har prioriterat effektivitet och säkerhet på den nya webben. Och förstås ett snyggt och användarvänligt yttre, säger Lina Lidfors.
Förutom ett delvis annorlunda utseende har den nya webben bättre tillgänglighet, tydligare nyheter och mycket mer effektiv sökmotor. Säkerheten har också stärkts. För att öka driftsäkerheten och maximera användarvänligheten har kommunen bytt plattform, från WordPress till Sitevision.

-Den är lättare och roligare att hantera för redaktörerna. Jag tror också att kommuninvånarna kommer att uppskatta att den är snygg och lättnavigerad, säger Lina Lidfors.

Nathalie Besèr
Kommunikationschef och Hållbarhetsansvarig
nathalie.beser@consid.se 073-056 70 30 Read MoreVill du veta mer?
Hör av dig
Ta del av fler nyheter

Jönköpings-laget tog hem segern i Mobility Challenge
1 dag sedanLaget KJJ Studio, som består av Kevin Hansson Sevlidis, Johan Axelsson, Jonathan Wernersson från Jönköpings Universitet, vann årets stora tävling inom mobilitet, The Mobility Challenge.

En drönarpilots berättelse om kriget i Ukraina
2022-06-30Oleksandr Radzikhovskiy, drönarpilot, ledde och samordnade en stor del av drönaraktiviteten i Kiev under Ukrainakrigets tre första månader. Han kommer till Consids samtal i Almedalen för att rapportera om kriget inifrån.

Säljsuccé för Folkhemmet 4.0
2022-06-21"Folkhemmet 4.0 - Digitaliseringen förändrar allt" av Peter Hellgren har sålt bäst av alla böcker om digitalisering på Bokus.com den senaste veckan. Ser man till alla ämnen inom samhälle hamnar boken på 13:e plats.

Consid i Almedalen
2022-06-16Consid finns på plats under Almedalen 2022. Peter Hellgren, vd för Consid, deltar i ett stort antal seminarier och företaget arrangerar också samtal i samverkan med Mötesplats Jönköpings län.